• Obecnie brak na stanie
    Nóż BIO z C-PLA 16,5 cm a`50

PLA (polilaktyd lub polikwas mlekowy) to bioplastik, który jest wyprodukowany z roślin. Trzymając go w rękach właściwie nie można go odróżnić od zwykłego plastiku z ropy ale w przeciwieństwie do plastików z ropy ma trzy główne zalety: jego produkcja nie zależy od ropy naftowej, której ilość jest ograniczona, rozkłada się z 100% i nie zawiera zbędnych chemikaliów jak typowy plastik z ropy, także podczas rozkładu nie uwalnia do środowiska szkodliwych substancji.

Żeby skrobia kukurydziana została zamieniona na bioplastik PLA jest najpierw poddawana wysokiej temperaturze, dzięki której zostanie usunięta glukoza. Glukozę następnie  fermentuje się na kwas mlekowy, który się zbiera i polimeruje do postaci polilaktydu PLA. Brzmi skomplikowanie, jednak wciąż produkcja PLA zużywa nawet 65% mniej energii niż plastiki z ropy.

Produkty  z PLA nie można poddać recyklingowi  a jedynie kompostowaniu. Naturalny obieg zamknie się w ten sposób, że materiał się rozłoży i zwróci do środowiska to, co z niego wziął. Według testów i certyfikatów rozkład trwa 45-90 dni, Najszybciej się rozkłada w wilgotnym, ciepłym i napowietrzonym środowisku. Takie warunki spełnia tylko przemysłowy komposter. Nie zalecane jest kompostowanie w warunkach domowych , gdyż nie rozłoży się on łatwo i szybko jak w komposterze przemysłowym. Rozkład będzie przebiegać dużo wolniej miesiące lub nawet lata.

ECO-019

w tej samej kategorii

20 inne produkty w tej samej kategorii: